O projektu |
Projekt Odysseus 2009 byl přijat k financování v rámci 2. výzvy globálního grantu „Zvyšování kvality ve vzdělávání v Jihomoravském kraji“ Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Hlavním cílem projektu je zavést inovativní způsoby využití ICT ve středoškolské výuce a zpřístupnit moderní technologie co nejširší skupině vyučujících a žáků. Na dosažení tohoto cíle se bude podílet celkem 43 pedagogů a asi 1300 studentů ze čtyř partnerských středních škol.
Projekt přímo navazuje na projekt ROP „Bezdrátová škola – Jihomoravský kraj“, který v letech 2008 a 2009 vybudoval ve 28 středních školách JMK bezpečnou bezdrátovou (WiFi) síť a jeho realizátoři tak vytvořili materiální předpoklady pro pokračování zavádění výuky pomocí ICT do škol obdobnými cestami jako přináší tento projekt.
V první části projektu Odysseus 2009 čtyři střední školy JMK – dvě obchodní akademie a dvě gymnázia dobudují na infrastruktuře „Bezdrátová škola – Jihomoravský kraj“ mobilní notebookové třídy. Poté projdou pedagogové zúčastněných škol speciálním školícím programem, kde si rozšíří své znalosti pro tvorbu nových výukových e-learningových materiálů (v projektu nazývaných výukové moduly) využívajících nejnovější metody a postupy práce s ICT při výuce. Hlavní aktivita projektu spočívá ve tvorbě 400 vzdělávacích modulů v oblastech, které odpovídají aprobacím jednotlivých pedagogů. Následovat bude ověření výukových modulů ve výuce a to jak v nově vybudovaných mobilních notebookových učebnách, tak i v učebnách, které školy již pro výuku používají. Po prvním ověření ve škole, která modul vytvářela, proběhne výuka a oponentura modulu i s žáky a pedagogy v partnerských školách.
Očekáváme, že moderní technologie a inovativní výukové moduly zvýší atraktivitu vyučované látky a pomohou pedagogům v jejich úsilí při práci s dnešní generací studentů. Zapojení systému do školní WiFi sítě umožní, aby při výuce učitelé a žáci nebyli vázáni pouze na odborné učebny vybavené PC. Uživatelé technologie, učitelé i žáci, budou moci využít přístupu také mimo vyučování a mimo prostory školy, například pro účely přípravy na výuku nebo ke školským soutěžím, olympiádám nebo studentské odborné činnosti.
Projekt předpokládá, že zkušenosti proškolených pedagogů a vytvořené výukové moduly budou využívány i po jeho ukončení.
Výukový modul (výukový materiál)
Modul je didaktická jednotka zahrnující elektronický (e-learningový) materiál vytvořený běžně dostupným softwarem (např. kompatibilní s MS Office), který obsahuje:
Modul kompletně pokrývá určitou oblast látky vyučované oblasti, například část Elektrostatika ve Fyzice, Národní obrození v Českém jazyce apod. Modul může být eventuálně doplněn o navazující prvky (testy, dotazníky a cvičení), které jsou k dispozici v prostředí LMS Moodle.
Celkem bude vytvořeno minimálně 400 modulů, které budou tvořit devatenáct souborů pro jednotlivé vyučované oblasti.
|
Novinky
28. června 2012 PROBĚHLA ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE PROJEKTU VÍCE ZDE |